Dubnové jezdecké hry

První díl seriálu jezdeckých her, který se se konal v sobotu 22. dubna 2017, se nakonec uskutečnil v kryté hale, vítr a déšť nás přesvědčil, že vevnitř nám bude lépe.

Jízda zručnosti byla rozdělená do dvou skupin. Skupina A - děti do 10 let bez vodiče a skupina B - děti 11 let a více + děti s vodičem. Na 22 účastníků čekalo 12 úkolů, které byly pro začátek spíše lehčí a jeden křížek.

Z Benjamínků si prvenství vybojovala časem 1:15,84 Nikolka Bártová s Primem /JK M. Bártové/, která zrovna na 10 let nevypadá, ale je to tak :-). Krásně do sezóny vkročila 2. místem i Lucka Kodytková s Cipískem /JKHS/, jejich čas byl 1:41 a na třetí nejlepší byla i přes malý zádrhel s háčkem dvojice Sára Valentová a Palomíno /JKHS/. Čtvrté místo patřilo také domácí jezdkyni - Barunce Ramešové s Miškou a ze svého premiérového startu s Gasperem měla na 5. místě velkou radost Viki Mačátová /JKHS/.

Z jezdců skupiny B byla nejúspěšnější Vivi Šedová se Sefi /JKHS/ před jezdci s vodiči - Larou Fuchs v sedle Scherma /JK Sloupnice/, Nelčou Kodytkovou s Cipískem /JKHS/ a čtvrtým Matějem Menšíkem s Miškou /JKHS/ a zelenou kokardu obdržela po pěkné jízdě Dášenka Machačová s Berym  /JKHS/ - zde také musíme pochválit holčičky Machačovi za krásné jezdecké ustrojení včetně sponky na culík, stejně tak Viki Mačátovou i ostatní děti, které se na jezdecké hry hezky přistrojily a stejně tak vyhezkaly i své koně a poníky a to jsme nechválili jen my, ale i přihlížející zkušení jezdci a trenéři, kterým se váš přístup moc líbil, takže je to pochvala mnohonásobná a opravdu bychom si přáli, aby pro vás i nás byly jezdecké hry jako „opravdové„ závody!

V jízdě zručnosti se skoky čekalo na 16 dvojic 10 dovednostních úkolů doplněno 5 křížky. Bezchybně a v nejkratším čase kurz zvládla Jana Hudecová s Cesmínou /JKHS/, o vteřinku pomaleji byla v cíli Nikolka Bártová s Primem a s maličkým odstupem bronzovou medaili získala Tereza Urbánková s Mirand Gepard /JO Lanškroun/. Všechny úkoly krásně vyšly i čtvrté Klárkce Quitové a Miškou a páté místo si zopakovala Dášenka Machačová a Bery /obě JKHS/.

Asi dobře, že pršelo, protože první venkovní starty bývají adrenalinové a na hale nám vše proběhlo na výbornou. V první čtyřicítka přilákala 15 dvojic, pro mnohé z nich to byl premiérový start, tak jako pro pátou dvojici Klárku Quitovou s Miškou /JKHS/, ta v rozeskakování dosáhla pěkného času 16,72.  Čas 14,56 stačil Nikče Bártové s Primem na trochu nevděčné čtvrté místo. A kdo se mezi 13 dvojicemi v rozeskakování postavil na stupně vítězů? Bronz si hezkým základním parkurem a kurážným rozeskakováním v čase 14,45 vybojovala Lucka Kodytková s Cipískem /JKHS/, velmi pěkně se ve své premiéře uvedla 2. místem i Anežka Novotná s Jájou /JKHS/ a zlato si nakonec po velkém souboji odnesla s časem 13,54 „rakeťačka“ Maruška Slušná se Zuzankou /Stáj Slušný/.

Ve stylu byly vyhlášené dvě dvojice: Nikča Bártová a Lucka Kodytková.

A co se hodnotí?

A. Celková jízda - tempo, pravidelnost, správně zvolená trasa

B. Sed jezdce - mezi skoky odlehčený, dobře s pohybem, vyvážený sed, klidná holeň, klidná ruka

C. Působení jezdce - nájezdy na překážku /rovně na střed, rovný doskok/, správná vzdálenost odskoku, rytmický pravidelný cval na správnou nohu, správné udílení pomůcek

Parkur 60 cm zůstal v kurzu stejný a napínavá podívaná trvala až do konce, když všem vypálila rybník poslední startující Lucka Kodytková s Cipískem s identickým časem předešlé vítězky 13,54! Druhým místem si zlepšila dnešní úspěšnou bilanci Nikolka Bártová s Primem a na 3. místě byla dekorovaná po hezkém parkuru Kristýna Veverková s Moorkieker Goblin /JKHS/. Čtvrté místo „zbylo“ po zapomenutém obratu v rozeskakování na Anežku Novotnou s Jájou  /JKHS/a pátý se umístil Sebastian Fuchs s Scherm /JK Sloupnice/.

Pochvala za styl patří Kristýně Veverové, Nikče Bártové a Lucce Kodytkové.

16 zkušených dvojic jsme mohli vidět v parkuru 70 cm, z nichž se 8 utkalo v rozeskakování - to bylo opět otevřené ve více variantách a byla možnost nejen zkracování, ale i otevřeného cvalu.Těsnější časy jsme tu asi nikdy neměli, posuďte samy: s časem 14,47 obsadila pátou příčku Eliška Mazurová s Bertem /JKHS/, hodnota času 14,63 patřila Aničce Dubové s Bleskem a s rozdílem 0,01  se třetí pozici probojovala Danielka Nosálová s Ginger Babe /Stáj Ježkovice/, rovných 14,00 pak přineslo 2. místo Katce Menclíkové s Primusem a jediný komu se podařilo čas stlačit pod 14 vteřin byla opět poslední startující - tentokrát Adéla Škeříková s Bredy /JKHS/.

Hezké stylové parkury předvedly Adéla Škeříková, Eliška Mazurová a Lucka Koutníková.

V parkuru 80 cm se kromě ostatních stálic poprvé představila Eliška Petrusová v sedle dvou velkých koní, s Timurem dokonce obsadila po čistém rozeskakování 5. místo! Jedna z nejstylovějších jízd dne v podání Elišky Mazurové a Corinyho /JKHS/ přinesla této dvojici 4. místo, stylově se dařilo i následující bronzové Nikole Tivodarové s Quentou /JKHS/ a souboj o prvenství proběhl mezi stálými rivalkami Adélou Škeříkovou s Bredy a nakonec o 0,03 rychlejší Aničkou Dubovou s Bleskem.

Průběžné výsledky celoročních soutěží po 1. kole:

BENJAMÍNEK 2017

1. Nikolka Bártová - Prim /JK M. Bártové/, 2. Lucka Kodytková - Cipísek, 3. Sára Valentová - Palomíno, 4. Barunka Ramešová - Miška, 5. Viki Mačátová - Gasper / všichni JKHS/.

PONY POHÁR 2017

1. Nikolka Bártová /JK M. Bártové/, 2. Lucka Kodytková /JKHS/, 3. Klárka Quitová /JKHS/, 4. Maruška Slušná /Stáj Slušný/, 5. Anežka Novotná /JKHS/

DĚTSKÝ SKOKOVÝ POHÁR 2017

1. Adélka Škeříková, 2. Anička Dubová /obě JKHS/, 3. Danielka Nosálová /Stáj Ježkovice/, 4. Eliška Mazurová, 5. Katka Menclíková /obě JKHS/

Všem dvojicím děkujeme za moc hezké výkony, je znát, že jste přes zimu na sobě všichni pracovali! Ale neusneme na vavřínech, jak je hezky napsáno v novém jezdectví: "Člověk by se neměl spokojit s tím, co už umí! :-) "… takže vzhůru s radostí na tréninky a za měsíc se budeme těšit v plné parádě opět na viděnou!

Vloženo 29.4.2017 ... zpět

Jiří Skřivan, Prokešova 912, 570 01 Litomyšl • tel: +420 602 451 918, fax: +420 461 613 220, e-mail: manon@wo.cz, web: www.stajmanon.cz