Mistrovství východočeské oblasti seniorů, mladých jezdců, družstev a pony 2017

O víkendu na přelomu září a října se v Suché u Litomyšle v areálu Jiřího Skřivana konaly jezdecké závody a současně MVČO pony, mladých jezdců, žen, seniorů a družstev. Za víkend proběhlo celkem třináct soutěží a již jsou známa jména oblastních mistrů v jednotlivých kategoriích.

Sobotní bohatý program nabídl mimo jiné první kolo MVČO družstev (parkur stupně „ZL“). Výchozí pozici si zajistily velmi výhodnou, nula trestných bodů, dva týmy: Tým no.4 ve složení Robert Novotný, Jiří Skřivan, Roman Veselý a Pavel Čapek; a tým Junior Lions ve složení Pavla Benešová, Filip Tošovský, Anna Šolcová a Denisa Menšíková. Následně hned tři další týmy postupovaly do nedělního druhého kola se zátěží pouhé čtyři trestné body.

Následovala mistrovská soutěž žen (parkur st. „L**“). Tři dámy se o medaile rozeskakovaly. Nakonec první startující v rozeskakování, Tereza Veselá a Handsome DD HDH (Stáj Čistá), jako jediná překonala nástrahy rozeskakování bez zaváhání a brala tak zlatou medaili. S jednou chybou v rozeskakování na stříbro dosáhla Petra Hátlová a Faraon 7 (JK Roudnička), bronzová byla s pomalejším časem rozeskakování Ing. Štěpánka Zavoralová a Karen 5 (JKHS).

I mladí jezdci si své MVČO (na úrovni „S*“) odskákali v sobotním odpoledni. Ze základního kola bylo jisté pouze bronzové umístění – to získala Denisa Menšíková a Eliot 5 (JKHS) výsledkem 4 trestné body a nejrychlejším časem základního parkuru. Dvě bezchybné dvojice se rozeskakovaly o zlato a stříbro. První do rozeskakování nastoupil Jiří Skřivan ml. a Jolie du Defey (Stáj Manon) a nastavil laťku na opět bezchybném parkuru a čase 36,99s. Druhá v rozeskakování, Kateřina Málková a Cornils (SS Málek), udržela nervy na uzdě a precizní rychlou jízdou si dojela pro zlato – časem 36,29s.

Poslední v rozpisu sobotního sportovního klání měla MVČO kategorie seniorů („S**“). I zde se o medaile rozeskakovalo a bojovali o ně hned čtyři dvojice. Výsledek dopadl nejlépe pro Zdeňka Strádala a Le Mans 1 (JPS Vanice), odvezl si zlatou medaili nejrychlejším časem v bezchybném rozeskakování. Druhá taktéž s nulou dokončila Tereza Mucková a Levis 5 (Stáj Karsit), třetí byla tatáž jezdkyně v sedle Control Me Karsit (4 tr.b.). Čtvrtý v rozeskakování byl Petr Tvarůžek a Valero DJ (4 tr.b., JK Flamenco Sloupno).

Nedělní dopoledne zahajovaly děti na pony. V OM VČO pony pro děti 8-12 let nastoupilo celkem 19 dvojic, z čehož 14 postoupilo do rozeskakování. Po napínavém boji byla nejrychlejší Eliška Petrusová z JK Sloupnice a získala tak zlatou medaili. Na stříbrné pozici se usadila Nela Havelková a Pírko (JS Slavíkov), třetí byla Nikola Bártová a Prim 2 z JK Markéty Bártové.

Starší kategorie dětí, 13-16 let, nebyla tak hojně obsazená. Všechny zúčastněné dvojice absolvovaly základní parkur bez chyb a rozhodlo až rozeskakování, kde s jednou chybou a nejrychlejším časem zvítězil Viktor Regnard a Kuba 3 reprezentující JK Podorlicko Letohrad. V sedle ponyho Gems si pro stříbro dojela Natálie Havlíčková (JK Briliant Petrovice), bronz zůstal na Suché prostřednictvím Adély Škeříkové v sedle Breda.

Beze sporu nejvíc emočně vypjatou soutěží bylo finálové kolo MVČO družstev. Panovala přátelská, ale soutěžní atmosféra a jednotlivá družstva se snažila vybojovat co nejlepší umístění. Už před čtvrtou rundou bylo jisté vítězství týmu Junior Lions (Pavla Benešová, Filip Tošovský, Anna Šolcová, Denisa Menšíková), jelikož jako jediné družstvo měli po třetí rundě 0 trestných bodů. S jednou chybou na kontě stříbro braly Žhavé výstřely (Ing.Štěpánka Zavoralová, Eva Horáková, Nikola Tivodarová, Bc.Michaela Špičáková). Boj o bronz byl na nezvýšených překážkách v rozeskakování. Soutěž byla opravdu velmi napínavá, jelikož do třetí rundy byl výsledek stále nerozhodný. Nakonec i „finišmeni“ z obou družstev jednou chybovali a rozhodoval čas, a ten měla lepší Horymírova družina (Vanda Tmějová, Kateřina Perthenová ml., Bára Marková, Michal Mundil). Bramborovou medaili si odváželi zástupci týmu Bez ambicí (Nela Pilbauerová, Pavel Dlouhý, Kristýna Novotná, Jakub Petrus).

Dvoudenní závody ukončil parkur s handicapem „L* a L**“. Tři dvojice postoupily do návazného rozeskakování a v něm nejúspěšnejší byl Jakub Petrus sedlající Honey 6 (JKHS). Druhá cílovou pásku protnula Vladislava Ciprová a Růženka 2 (JS Pastviny Pilníkov), třetí se s jednou chybou v návazném rozeskakování na výsledkovou listinu zapsala Vladimíra Pechanová a Riva Riva.

Jména všech mistrů VČO jsou již známa. Děkujeme všem za účast a skvělou sportovní atmosféru a budeme se těšit na poslední závody sezony 2017 – 21.října – na viděnou!